Jack N’ Jill Natural Calendula Toothpaste (2 Pack)
Original price was: $13.99.$12.99Current price is: $12.99.
Jack N’ Jill natural calendula toothpaste has always been my kids favorite choice for natural toothpaste. Sold as a 2 Pack.
Brand: Jack N' Jill
Why we like it…
Jack N’ Jill natural calendula toothpaste has always been my kids favorite choice for natural toothpaste.
Sold as a 2 Pack
- Rich in Xylitol
- Organic Calendula to soothe gums
- Organic Natural Flavours
- Fluoride Free
- Sugar Free
- Colour Free
- SLS Free
- No Artificial Preservatives
- Safety Seal
- Easy Open Flip Top Cap
- BPA Free
- Minimal Recyclable Packaging
- Made in Australia
Picky kids are likely to find a favorite among one of their five different fruit flavors. Xylitol, which has anti-cavity benefits, is the primary ingredient. This is a good pick if you’re particularly nervous about skipping fluoride in your kid’s toothpaste. This is also a good option if you’re concerned about using essential oils in an ingestible product. My kids use and love Jack N’Jill natural toothpaste! (And like I say above, I’m not worried about the glycerin.)
100% natural toothpaste for infants, toddlers, children. No Fluoride, SLS, Sugar or Artificial Preservatives. NASAA Certified Organic Calendula
Features:
- Rich in Xylitol
- Organic Calendula to soothe gums
- Organic Natural Flavour,
- Fluoride Free, Sugar Free, Colour Free,
- SLS Free, No Artificial Preservatives
- Safety Seal, Easy Open Flip Top Cap, BPA Free, Minimal Recyclable Packaging
- Made in Australia
Additional Information
Weight | 0.4 lbs |
---|---|
Dimensions | 1.9 × 1.1 × 0.3 in |
Ingredients | Flavor Free: Xylitol, Purified Water, Vegetable Glycerin (Coconut derived), Silica, Xanthan Gum, Potassium Sorbate (Naturally derived), Citric Acid. |
Flavor | Flavor-Free, Strawberry, Banana, Blueberry, Bubble Gum, Raspberry, Black Currant, Milkshake, Berries & Cream |
Brand |
2 reviews for Jack N’ Jill Natural Calendula Toothpaste (2 Pack)
You must be logged in to post a review.
Graham Goss –
Haha This is so funny (and common) Jillian! Glad you found a solution. This is why we love products that are safe to eat too.
Jillian Pelliccio (verified owner) –
My children love this brand of toothpaste. The problem is that my 4 year old kept eating the flavored ones like a snack. $7 of toothpaste gone a couple of days! Now that I got the unflavored one, he isn’t interested and we’re back to just brushing his teeth with it.